Enstitu.net || Blog

Enstitu.net blog sayfasına hoş geldiniz.

 • YOUTUBE GELİRİNİN VERGİLENDİRİLMESİ

  • 03.03.2021 15:05:21
  • Yazar: : Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Rıza Koray Çakmak
  • Yorum
  • Puanı:0
  • Genel Muhasebe

  Youtuberlar Şirket Kurmalı mıdır ?

     Her gelir sahibi vatandaş gibi Youtuberlar da gelirlerini faturalandırmalı ve bunun içinde bir şirket kurmalıdır. Bunun herhangi bir alt limiti yoktur. Arızi kazanç olarak tanımlanan gelir türünde 2021 yılı için 43.000 TL’ye kadar gelirler vergilendirilmek zorunda değildir. Ancak Youtuber ya da Influencer’lar için bu durum geçerli değildir. Çünkü bu gelirler , reklam geliri olarak kabul ediliyor ve ”Ticari Kazanç” sınıfına giriyor. Ticari kazançlarda ise vergi mükellefi olmak , gelir tutarından bağımsız olarak zorunludur.

     Banka hesap hareketlerinin düzenli olarak maliyeye bildirildiği düşünüldüğünde bu gelirlerin tespit edilmesi ve cezai işlem uygulanması sürpriz olmayacaktır.

   

  Şahıs İşletmesi Kurarsam Hangi Vergileri Ödeyeceğim ?

  Şahıs işletmelerinde başlıca ödenecek vergiler ;

  Katma Değer Vergisi ,

  Yıllık Gelir Vergisi ,

  Geçici Vergi ,

  Muhtasar ve Sigorta (Bağkur) primleri.

     29 yaş altındaysa ilgili kişi ve ilk defa işletme kuracaksa Genç girişimci teşvikinden yararlanabilir. 3 yıl boyunca gelir vergisinden 75.000 TL ye kadar muaf ve 1 yıl boyunca Bağkur primi ödemesi yapmayacaktır.

  Youtube Geliriniz Nasıl Faturalandırılır ?

     Size Google tarafından gönderilen ekstrede tutarları görebileceğiniz gibi banka hesabınıza gelen tutar’lardan yola çıkarak aylık olarak fatura düzenleyebilirsiniz.

  Örneğin ; 100 TL gelirinizin olduğunu varsayalım .

  Hizmet Bedeli : 84,75 TL

  Kdv (%18) : 15,25 TL

  Toplam Tutar : 100,00 TL şeklinde olacaktır.

     Kdv konusunda bir ayrım söz konusudur. Gelirleriniz yurt içinden sağlanıyorsa yani gösterilen reklama gelen tıklamalar yurt içinden ise Kdv’li fatura , yurt dışından ise Kdv’siz fatura düzenleyebilirsiniz. Sizden istenildiği zaman tıklamaların nereden olduğu görmek için Google Analytics raporları sunmanız gerekebilir.

   

  Youtube Sponsorluk Faaliyetleri Nasıl Faturalandırılır ?

     Youtube kanalında yapmış olduğunuz tanıtım ve reklamlar için düzenleyeceğiniz faturalarda stopaj tevkifatı uygulaması gerekmektedir.

  Reklam Bedeli : 5000 TL

  Stopaj (%15) : 750 TL

  Kdv (%18) : 900 TL

  Toplam Tutar : 5150 TL

     Düzenleyeceğiniz fatura bu şekilde olacak ve hizmeti verdiğiniz kişi tarafından size ödenmeyen stopaj tutarı , sizin adınıza beyan edilecek ve siz de yıl sonunda vereceğiniz gelir vergisi beyannamesinden bu tutarı ödeyeceğiniz vergiye mahsup edebileceksiniz.

   

0 Yorum

 • Bu konuya yorum yapılmamış.

  İlk yorumu siz yapın.

  Yorum Yap

Yorum Yap & Puan Ver

0

KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

 • Şirket kurululu ile ilgili hiçbir fikrim yoktu fakat daha sonra noter, vergi dairesi, banka, ticaret odasıyla ilgili önemli bilgileri öğrendim. Ayrıca demirbaşların amortisman oranlarının bilgisinin nereden ...Daha fazlasi

  Sonay Çelik Finansal Muhasebe Elemanı
 • Bu oluşumun kesinlikle olması gereken  ihtiyaçlara cevap veren bir platform olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Özellikle muhasebe mesleğine yeni başlayan, teorik olarak öğrendiği bilgiyi nerede, nasıl kullanacağına ...Daha fazlasi

  Doğan Çelik SMMM
 • Hocalarımızın yönlendirmeleri sayesinde iş hayatında ihtiyacım olan konularda nereden doğru bilgiye ulaşabileceğimi öğrenip, bakış açımın daha genişlemesi fırsatını edindim.Çalıştığım firmada yaptığım işlemlerde kendime olan güvenimi pekiştirdim. ...Daha fazlasi

  Ahmet Demir SMMM
 • Mesleki uygulamalardaki eksiklerimi gidermek, gerek kendimi test edebilmek amacıyla bu platforma katıldım. Bu sayede, artık mesleki hayatta karşımıza çıkan sorunlarda, kararsız kaldığımız anlarda, her zaman danışabilecek ...Daha fazlasi

  Sevil Aydın Finansal Muhasebe Elemanı