Enstitu.net || Blog

Enstitu.net blog sayfasına hoş geldiniz.

 • Stratejik Düşünce Günlük Hayatta Nasıl İşimize Yarar?

  • 23.09.2021 11:02:31
  • Yazar: : Ali ALTUN
  • 3 Yorum
  • Puanı:5
  • Kültür Sanat

  Stratejik düşünerek hayatınızı kolaylaştırın

  Temel olarak insanların hedeflerini baz alan stratejik düşünce, profesyonel iş hayatı kadar, günlük hayatımızı da büyük ölçüde etkiler. Bu etkilerin farkına varabilmek için, günlük hayatın işleyişine büyük ölçüde katkı sağlayan stratejik düşünme yönteminin anlamını iyi kavramak gerekiyor.

  Stratejik Düşünce Nedir?

  Stratejik düşünce kavramı en kısa tabirle, “bugüne geleceğin bakış açısıyla yaklaşmak” anlamına gelir.

  Bahsedilen kavram temelde kişinin hedeflerini baz almaktadır. Stratejik düşünme becerisi, doğru ve etkili plan yapabilmenin en önemli adımlarından biridir.

  Stratejik Düşüncenin Günlük Hayata Faydaları Nelerdir?

  Günümüzde hepimiz bir rekabet dünyasının içerisinde yer almaktayız.

  Kazandığınız stratejik düşünme becerisi sayesinde günlük hayatınızı çok daha başarılı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

  Stratejik düşünce becerisinin günlük hayata birçok katkısı bulunmaktadır.

  Bunları üç alt başlık altında inceledik:

  • Geleceği görün - Öngörü Yeteneği Kazanın

  Stratejik düşünme kavramının temelinde, bugünü geleceğin bakış açısı ile değerlendirebilme özelliği yatmaktadır. Stratejik düşünme, olayların birbiri ile ilişkilerini anlamanızı ve sisteme bir bütün olarak bakmanızı sağlar. Böylece; günlük hayatta, geleceğe yönelik fikir yürütebilirsiniz.

  • Riski En Aza İndirin - Doğru ve Etkili Planlar Yapın

  Günlük hayatta zorluklar ve sorumluluklar kaçınılmazdır. Bunların üstesinden gelebilmek için, yapılması gerekenleri bir düzen içerisinde yürütmelisiniz. Bu da planlamanın gerekliliği anlamına gelir.

  Unutmayın: “İyi şeyler yalnızca planlanırsa olur, kötü şeyler ise kendiliğinden.”  Philip B. Crosby”

  Stratejik düşünce yeteneğine sahip olan bir kişi, hedefleri doğrultusunda, geleceği de düşünerek, onu hedefe ulaştıracak A, B, C planlarını belirler. Bu da günlük hayattaki olası beklenmeyen durumlar ve aksiliklerin dezavantajlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır.

  • Vaktinizi Çöpe Atmayın - Zamanı Etkin Kullanın

  Hepimiz günlük hayatta sürekli bir yarış halindeyiz ve bu yarışın en önemlilerinden birisi de kuşkusuz ki, zamana karşı olan yarıştır.

  Unutmayın ki ; zamanınızın asla telafisi yok!

  Bu yüzden zamanınızı etkin ve verimli bir şekilde kullanmalısınız.

  Tam da bu noktada stratejik düşünce kavramının önemi ortaya çıkmaktadır. Stratejik düşünce kavramı sayesinde, amacınıza en kısa yol ve üstün başarı ile ulaşabilirsiniz. Tüm bunlar da zamandan tasarruf yapmanız anlamına gelir.

  Günlük hayatta sahip olunan stratejik düşünce becerisi; öngörü, etkin planlama ve zamanın etkin kullanımı açısından büyük öneme sahiptir.

  Şunu asla unutmayın ki ;

  Hiçbir zaman hayatınızı memnun olmadığınız bir şekilde sürdürmek zorunda değilsiniz.

  Size sunulanlarla yetinmeyin ve kendinizi yetinmek zorunda hissetmeyin. Hayatınızı istediğiniz şekilde sürdürmek her zaman için sizin elinizde!

  Ancak bunun için, geleceği sezebilen ve planlayabilen biri olmalısınız. Bugün yapacağınız her eylemin, vereceğiniz her kararın yarınınızı etkileyeceğini unutmayın. Bu yüzden mutlaka gelecek adına planlar yapın.

  Bugünü değiştirin ki geleceğiniz değişsin.

  Eğer ki, siz de hayalinizdeki geleceğe sahip olmak için bir bakış açısı edinmişseniz ve bunun için planlar yapıyorsanız; bu plana göre hareket etmekten ve planınızın uygunluğunu sorgulamaktan çekinmiyorsanız ;

  Siz de artık stratejik düşünenler kulübü üyesisiniz !

3 Yorum

 • Özlem ÖZCAN 27.09.2021 saat: 00:13:15

  Hedef belirlemek ve ona doğru stratejik düşünerek ilerlemek benim içinde her zaman en doğru karar olmuştur. Fakat şuanki durumlara bakacak olursak hedef belirleyip ilerleyince 10 yıl sonra beklenilen hedefe ulaşabilir miyiz bilmiyorum. Geleceğe dair kaygı ve endişe her geçen gün arttığı için mi ya da bırakmak istemediğimiz korkularımız mı stratejik düşünmemize engel oluyor bilmiyorum.

 • Sezin yazıcıoğlu 26.09.2021 saat: 21:46:12

  Stratejik dusunme detayli dusunme demektir .Hangi yol ,davranış şekli bize kazanç getirirse onu secmemiz gerekir stratejik dusunme bize bunu saglar

 • Sevil aydın 26.09.2021 saat: 13:41:39

  Stratejik düşüncenin içinde olup olmadığımı bile bilmiyorum? Değiştirmek mi değiştirmemek mi? Bilmiyorum bile bunu????

Yorum Yap & Puan Ver

0

KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

 • Şirket kurululu ile ilgili hiçbir fikrim yoktu fakat daha sonra noter, vergi dairesi, banka, ticaret odasıyla ilgili önemli bilgileri öğrendim. Ayrıca demirbaşların amortisman oranlarının bilgisinin nereden ...Daha fazlasi

  Sonay Çelik Finansal Muhasebe Elemanı
 • Bu oluşumun kesinlikle olması gereken  ihtiyaçlara cevap veren bir platform olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Özellikle muhasebe mesleğine yeni başlayan, teorik olarak öğrendiği bilgiyi nerede, nasıl kullanacağına ...Daha fazlasi

  Doğan Çelik SMMM
 • Hocalarımızın yönlendirmeleri sayesinde iş hayatında ihtiyacım olan konularda nereden doğru bilgiye ulaşabileceğimi öğrenip, bakış açımın daha genişlemesi fırsatını edindim.Çalıştığım firmada yaptığım işlemlerde kendime olan güvenimi pekiştirdim. ...Daha fazlasi

  Ahmet Demir SMMM
 • Mesleki uygulamalardaki eksiklerimi gidermek, gerek kendimi test edebilmek amacıyla bu platforma katıldım. Bu sayede, artık mesleki hayatta karşımıza çıkan sorunlarda, kararsız kaldığımız anlarda, her zaman danışabilecek ...Daha fazlasi

  Sevil Aydın Finansal Muhasebe Elemanı