• Youtuberların Vergi Karşısındaki Durumu

  • 15.09.2021 17:14:30
  • Yorum: 0
  • Puanı:0

  Youtuberların Vergi Karşısındaki Durumu

            İnternet ortamının yaygınlaşması ve teknolojinin ilerlemesiyle yeni gelir elde edilecek yollar da oluşmuştur. Örneğin Telegram, Instagram, Youtube gibi platformlarda çok fazla kişi tarafından takip edilen insanlar kendi bloglarında yaptıkları ürün tavsiyeleri sayesinde belirli kazançlar sağlamaktadırlar.

        Ayrıca, Youtube’da izlenen ve paylaşılan videoların belli izlenme durumuna göre videoyu paylaşan insanlara da Youtube belirli miktarda ödeme yapıyor. Bu yapılan ödeme genel olarak Youtube’un reklam ile elde ettiği gelirin bir bölümünü içerik üreticisine aktarması şeklinde olmaktadır.

  Youtuberların elde ettikleri bu kazançların vergi karşısındaki durumu nasıldır?

         Mali idare , bir önceki yıl başlattığı gözlemler ile bu şekilde gelir elde edenlere geriye dönük cezalar vermeye başlamıştır. Bundan ötürü, internet aracılığıyla gelir elde edenleri bekleyen vergi olarak büyük riskler bulunmaktadır.

          Meselenin ayrıntılarına girmeden önce, bir kişinin elde ettiği bir gelirin vergilendirilmesi için bu gelirin Gelir Vergisi Kanunu’nda sayılan gelir etkenlerinden olması gerektiğini bilmek gerekir. Bu etkenlerden birini karşılamayan bir gelir olsa da gelir vergisinin konusuna girmez. Peki bu gelir unsurları nelerdir?

             Ticaret ile gelen,

            Ziraî ile gelen,

           Serbest olarak,

           Ücret,

           Menkul sermaye iradı,

           Gayrimenkul sermaye iradı,

          Diğer kazanç ve iratlar.

          Bunlardan sonraki unsur olan diğer kazanç ve iratlar da değerlenme artış kazancı ve arızî kazançlar olarak ikiye bölünmektedir. Ticari meselelerin arızî olarak yapılması veya bu nitelikteki işlere aracı kişilerle elde edilen kazançlar arızî ticari kazanç bütünlüğündedir.

  Youtube tarafından elde edilen gelirler bu gelir unsurlarından hangisine girmektedir?

  GVK’nin 37. Maddesinde bütün ticari işlerden elde edilen kazancın ticari kazanç olduğu bildirilmiş ama Ticari İşler olarak belirtilmemektedir. Bu sorun da bizi ticaret hukukuna, dolayısıyla Türk Ticaret Kanunu’na götürmektedir. TTK ile ticari faaliyet, ticari işletmeden faydalanarak belirtilmektedir. Buna göre Ticari İşler, esnaf işletmesi için öngörülen sınırı aşan düzeyde gelir elde etmeyi amaçlayan işlerin sürekli ve herkesten ayrı bir şekilde yürütüldüğü işletmedir. Bu tanım uyarınca ticari işletme 3 unsuru taşımaktadır:

  İşletme sınırını aşması,

  Devamlı olması,

  Bağımsızlık olması.

  İşlerin varlığı ticari bir planlamayı gerektirmektedir. Öyleyse, bir ticari plan içerisinde sürekli ve ayrı olarak yapılan düzenleme ticari iş olup bu işten elde edilen kazanç ticari gelirdir. Devamlılık olmadığı zamanlarda ise arızî ticari gelir söz konusu olacaktır.

0 Yorum

 • Bu konuya yorum yapılmamış.

  İlk yorumu siz yapın.

  Yorum Yap

Yorum Yap & Puan Ver
0KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

 • Şirket kurululu ile ilgili hiçbir fikrim yoktu fakat daha sonra noter, vergi dairesi, banka, ticaret odasıyla ilgili önemli bilgileri öğrendim. Ayrıca demirbaşların amortisman oranlarının bilgisinin nereden ...Daha fazlasi

  Sonay Çelik Finansal Muhasebe Elemanı
 • Bu oluşumun kesinlikle olması gereken  ihtiyaçlara cevap veren bir platform olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Özellikle muhasebe mesleğine yeni başlayan, teorik olarak öğrendiği bilgiyi nerede, nasıl kullanacağına ...Daha fazlasi

  Doğan Çelik SMMM
 • Hocalarımızın yönlendirmeleri sayesinde iş hayatında ihtiyacım olan konularda nereden doğru bilgiye ulaşabileceğimi öğrenip, bakış açımın daha genişlemesi fırsatını edindim.Çalıştığım firmada yaptığım işlemlerde kendime olan güvenimi pekiştirdim. ...Daha fazlasi

  Ahmet Demir SMMM
 • Mesleki uygulamalardaki eksiklerimi gidermek, gerek kendimi test edebilmek amacıyla bu platforma katıldım. Bu sayede, artık mesleki hayatta karşımıza çıkan sorunlarda, kararsız kaldığımız anlarda, her zaman danışabilecek ...Daha fazlasi

  Sevil Aydın Finansal Muhasebe Elemanı